2023-10-10 19:00
2023-10-10 20:30
Vilnius University (VU) Culture Centre invites international students and community of the university to participate in a Storytelling Open Stage Night! Come on 10th of October, at 7 PM to VU Aula Parva Cafe, where you will be able not only listen, but also tell various stories! The topic of this evening is The Road Less Traveled. The hostess of the evening is VU Culture Centre Storyteller Milda Varnauskaitė.

The Road Less Travelled – stories about finding your own way. There are roads in life that are taken more often than others. In our October edition of Storytelling saloon, we are looking for stories about unconventional and uncertain choices that leads one in a different direction than most people. Have you left your country when everyone in your family stayed? Have you chosen a different profession than everyone recommended to you? Or maybe married someone that everyone said you shouldn't? Come and tell us about it!

Registration for all participants is required: HERE

Milda Varnauskaitė is an international storyteller and storytelling coach based in Vilnius. You can read more about her work and journey into storytelling here: www.storytellermilda.com

If you want to tell a story drop us a line at:

Facebook event: HERE

Vilniaus universiteto Kultūros centras kviečia tarptautinę VU bendruomenę – studentus ir darbuotojus – į istorijų pasakojimo vakarą spalio 10 dieną, 19 val. VU Mažosios aulos  kavinėje („Morgas“) (Universiteto g. 3). Renginio metu dalyviai galės ne tik paklausyti, bet papasakoti savo istoriją ir pabendrauti su bendraminčiais. Istorijų pasakojimo vakaro tema –  The Road Less Traveled..

Interaktyvaus istorijų pasakojimo teminio vakaro šeimininkė ir vedėja, profesionali istorijų pasakotoja Milda Varnauskaitė.

Istorijų pasakojimo vakaras spalio 10 dieną vyks anglų kalba.

Tam, kad žinotume kiek kėdžių ir arbatos puodelių paruošti, reikalinga registracija visiems dalyviams – klausytojams ir pasakotojams: REGISTRACIJA

Kiekvienas susitikimas sal(i)one būna vis kitoks – naujos, dar negirdėtos, ir kartais labai įkvepiančios ar net pamokančios istorijos. Kaip ir visada sal(i)onas atviras Jūsų istorijoms, todėl jei norite ne tik paklausyti, bet ir papasakoti, registruokitės el.paštu

Facebook renginys: ČIA

VU Mažosios aulos kavinėje („Morgas“) (Universiteto g. 3), įėjimas per VU Didįjį kiemą