Folkloro ansamblis „Ratilio“

1968 metais, kai būrelis Vilniaus universiteto studentų atsiliepė į nedidelį Aldonos Ragevičienės skelbimą, susibūrė vienas seniausių Lietuvoje folkloro ansamblių, dar ir šiandien tebesivadinantis „Ratilio“ vardu. Penkerius metus vadovautas įkūrėjos, tuomet dar kelerius (1973-1977) – Laimos Burkšaitienės, tris dešimtmečius – Zitos Kelmickaitės, o nuo 2007 m. – Mildos Ričkutės, „Ratilio“ tapo galimybe viso universiteto studentams – gamtininkams, medikams, teisininkams, filologams, matematikams ir kitiems – augti ne tik savo srities specialistais, bet ir visapusiškai išprususiais žmonėmis.

2013-01-26 106

Narių įvairovė bei nuolatinė jų kaita yra, veikiausiai, ir didžiausias iššūkis, ir ansamblio stiprybė: kiekvienas narys išeidamas „išsineša“ dalį dainų, šokių, čia esančios dvasios, bet lygiai taip pat ateinantis papildo tai, kas jau esama, jei ne iš karto muzika, tai bent polėkiu, idėjomis, jėga. Taip ansamblis yra visad gyvas, ir tas pats, ir tuo pat metu kitas. Nuo pat įsikūrimo kolektyvas dainavo senąsias lietuvių liaudies dainas, giedojo sutartines, gilinosi į papročius, tradicijas – ne tik iš knygų, bet ir iš dar gyvos atminties – to, ką atsinešė iš savo gimtinių, tėviškių, drauge surinko važiuodami į ekspedicijas. Ilgainiui išaugo ir instrumentinė grupė. Vienus muzikantus ilgainiui keičia kiti, kaskart su skirtinga muzikavimo patirtimi, bet su kiekviena diena jie visi vis labiau įgunda, o ypač įstabu, kai nusisekęs muzikantas gimsta iš iki tol niekad instrumento rankose nelaikiusio naujoko. Taip instrumentai tampa ypatinga galimybe tobulėti bei atrasti – tiek save, tiek vieniems kitus.

2011-04-30 147

„Ratilio“ atveria naujus horizontus pažindinantis ir su kitomis kultūromis. Per visą gyvavimo laikotarpį ansamblis apkeliavo ne tik Lietuvą, artimiausias kaimynes, bet lankėsi ir Italijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje, Suomijoje, Švedijoje, Rusijoje, JAV, Kanadoje, Armėnijoje, Gruzijoje, Žaliajame Kyšulyje... Kiekviena tokia išvyka – tai neįkainojamos patirtys, nauji draugai, galimybė pažinti svetimą kultūrą taip, kaip tai niekad nepavyks eiliniam turistui.

 Ratilio su meksikieciais

Apskritai „Ratilio“ yra ne tik „popaskaitinė veikla“, bet bendravimo ir net gyvenimo būdas, bendrystė ir dalijimasis – patirtimi, idėjomis, buvimu drauge. Ne veltui ansamblio neskuba palikti ir studijas pabaigę jo nariai. Tą patį patvirtina ir pastarojo meto iniciatyva – „Visų laikų ratiliokų“ susibūrimai, į kuriuos ir iš atokių Lietuvos vietų jau kelintus metus iš eilės susibėga tiek esami, tiek buvę ansamblio nariai. Drauge „ratiliokai“ mokosi, koncertuoja, o taip pat ir leidžia laisvalaikį, švenčia šventes, išgyvena svarbiausius gyvenimo virsmus.

ssk 2017 mergaites

Tiek įvairių laikotarpių dalyvių atsiminimai, tiek ir dabartinių „ratiliokų“ patirtys leidžia vis iš naujo įsitikinti, kad „Ratilio“ – tai žmonės, kuriems reikia tradicinės muzikos, šokių, dainų ir (turbūt svarbiausia) vieniems kitų.

 _____

„Ratilio“ repetuoja pirmadieniais ir trečiadieniais nuo 18 val. VU Didžiojoje auloje (M. K. Čiurlionio g. 21). Prisijunk!

Daugiau istorijų, vaizdų ir skelbimų: Ratilio.lt

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos