Sidebar

Kolektyvų info bloko vizualas RATILIO

Seniausias Lietuvoje, bet visuomet jaunas ir veržlus – VU folkloro ansamblis „Ratilio“!

1968 metais, kai būrelis Vilniaus universiteto studentų atsiliepė į nedidelį Aldonos Ragevičienės skelbimą, gimė vienas pirmųjų folkloro ansamblių Lietuvoje, išaugęs į daugybę žmonių jungiantį „Ratilio“. Per daugiau nei 50 metų tautinį kostiumą oriai vilkėjo, tradiciją pažino, susidainavo ir susišoko daug ratiliokų kartų̃ – susikūrė tikra bendruomenė, Universitete ne tik įgijusi aukštąjį išsilavinimą, bet ir perėmusi savitą gyvenimo, bendravimo būdą. Net ir ilgai (ar nė karto!) nesimatę, ratiliokai gali čia pat uždainuoti, jungtis į ratelį ir džiaugtis buvimu drauge, nes folkloras yra tai, kuo gyveni, o ne ką atlieki.

Šiandien, vadovaujamas Mildos Ričkutės ir Kristinos Aponavičiūtės, kolektyvas koncertuoja Lietuvoje ir užsienyje, veda vakarones, dalyvauja festivaliuose, šventėse, minėjimuose, be jo neįsivaizduojami didžiausi folkloro renginiai. Ansamblis puoselėja visų penkių etnografinių regionų muziką, gieda sutartines, muzikuoja įvairiais: nuo lietuvių liaudies muzikos neatskiriamais (kanklėmis, skudučiais, bandonija,...) ir kartais dar egzotiškais laikomais (ratukine ryla, dambreliu, dūdmaišiu,...) instrumentais, dabinasi tautiniais bei atkurtais archeologiniais kostiumais. Repertuaras nuolat plečiamas: greta senųjų dainų deramą vietą atranda romansai, partizanų ir tremtinių dainos, kantičkinės giesmės – ratiliokai ne kartą giedojo mišias, lankė tremties vietas Kazachstane ir Sibire. Nors ištikimas autentiškam skambesiui, ansamblis mielai muzikuoja kartu su kitų žanrų atlikėjais ir ieško naujų raiškos formų, kurios atskleistų liaudies melodijų grožį ir gyvastį. Ansamblis išleidęs ne vieną plokštelę, mokomųjų skaitmeninių knygų; naujausias leidinys – bendras „Ratilio“ bei S. Petreikio ir P. Kilbausko darbas, plokštelė „Vidury laukų“.

„Ratilio“ atveria naujus horizontus pažindinantis ir su kitomis kultūromis. Per visą gyvavimo laikotarpį ansamblis apkeliavo ne tik Lietuvą, artimiausias kaimynes, bet lankėsi ir Italijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje, Suomijoje, Švedijoje, Rusijoje, JAV, Kanadoje, Armėnijoje, Gruzijoje, Žaliajame Kyšulyje... Kiekviena tokia išvyka – tai neįkainojamos patirtys, nauji draugai, galimybė pažinti svetimą kultūrą taip, kaip tai niekad nepavyks eiliniam turistui.

„Ratilio“ – daugiau nei ansamblis. Ką jis reiškė Lietuvai ir jį lankiusiems žmonėms, skaitykite knygoje „Nuostabus laikas: penki „Ratilio“ gyvenimo dešimtmečiai“. Dabartinių ansambliečių įspūdžiai, kolektyvo veiklos ir planai svetainėje ratilio.lt.

Nors keičiasi nariai, ansamblio dvasia lieka ta pati – „Ratilio“ išlieka folkloro pirmeiviu, su pagarba besigilinančiu į tradiciją, su užsidegimu pristatančiu ją kitiems ir su dar didesne meile ją priimančiu į savo gyvenimą. 


„Ratilio“ repetuoja pirmadieniais ir trečiadieniais nuo 18 val. VU Didžiojoje auloje (M. K. Čiurlionio g. 21). Prisijunk!

Daugiau istorijų, vaizdų ir skelbimų: Ratilio.lt


Galerija

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos