Sidebar

Naujų metų sausio 15 d., 18 val. Šv. Jonų bažnyčioje Vilniaus universiteto (VU) vargonais skambins net keturi vargonininkai: Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė, Vidas Pinkevičius, Gediminas Kviklys ir Bernardas Vasiliauskas. Pirmasis šių metų koncertas iš ciklo „Muzikos valanda" yra skiriamas Vilniaus vargonų dirbtuvės 50-mečiui.

Koncerto programoje skambės W. A. Mozarto, M. K. Čiurlionio, M. E. Bossi, E. Elgaro, D. Buxtehudės, J. S. Bacho, G. A. Mankellio kūriniai ir improvizacijos. 

Šiandien Vilniaus universitete esantys didžiausi vargonai Lietuvoje buvo atkurti Vilniaus vargonų dirbtuvės dėka. Sovietmečiu bažnyčia buvo paversta sandėliu, o vargonai išlaužyti ir išnešioti. Kai 1965-aisiais Šv. Jonų bažnyčia buvo perduota universitetui, vargonai buvo pradėti restauruoti, o 1983-2000 metais Vilniaus vargonų dirbtuvei buvo pavesti instrumento atkūrimo darbai. 2000-aisiais įvyko didžiausių Lietuvos vargonų inauguracija, kurioje grojo tie patys vargonininkai, kurie sausio 15 d. muzikuos Šv. Jonų bažnyčioje.

sausio_1511.png

Rimantas Gučas, Vargonų dirbtuvės įkūrėjas ir vargonų restauratorius VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus vadina svarbiausiu dirbtuvės darbu. „Nuo jų mūsų dirbtuvės veikla prasidėjo, iš esmės jais ir baigėsi – 2000 metais šie vargonai buvo pašventinti ir pristatyti Tarptautinės vargonų meistrų bendrijos (ang. International Society of Organbuilders, ISO) kongreso „Balticum 2000“ svečiams. Dalyvavo apie 100 žymiausių vargondirbių iš 18 šalių.“ – pasakoja R. Gučas.

Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje stovinčių vargonų istorija prasidėjo Polocko Jėzuitų bažnyčioje, iš kurios jie vėliau atkeliavo į Vilnių. Pradžioje jie buvo daug mažesni. Manoma, kad jų autorius galėjo būti garsus XVIII a. vargonų meistras iš Karaliaučiaus A. G. Casparini arba žymus Vilniaus vargonų mokyklos atstovas Mikalojus Jansonas. Vėliau meistrų Theodoro Tiedemanno ir Juozapo Radavičiaus praplėsti Šv. Jonų bažnyčios vargonai stebino amžininkus. Taip pat ir dabar, po daugelį metų trukusių rekonstrukcijos darbų, šie 3 manualų ir 64 registrų vargonai yra didžiausi Lietuvoje.

Šis instrumentas buvo rekonstruotas remiantis Casparini/Radavičiaus dispozicija ir yra labiausiai tinkamas atlikti XVIII a.–XIX a. I pusės vokiečių kompozitorių muziką. Nežiūrint to, juo puikiai skamba prancūzų bei kitų šalių kompozitorių kūriniai.

Daugiau apie VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus skaitykite ČIA.

Koncertas yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą vaizdo ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: http://www.organduo.lt/lt

Koncertas nemokamas, bet dalyvaujantys privalo turėti galiojantį galimybių pasą.

Registracija bus vykdoma vietoje.

Facebook renginys.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos