2023-10-07 18:00
2022-10-07 20:00

Šių akademinių metų vargonų koncertų ciklą „Muzikos valanda“ pradės dr. Vidas Pinkevičius ir dr. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė M.K.Čiurlionio chorinės kantatos „De Profundis“ transkripcija vargonų duetui. Klausytojus užlies didžiųjų Vilniaus universiteto šv. Jonų bažnyčios vargonų garsai. Kviečiame į koncertą spalio 7 dieną, 18 valandą, Šv. Jonų bažnyčioje.

Kontrastingai Čiurlioniui programoje nuskambės Ch.W. Druckenmüllerio trijų dalių koncertas vargonams G-dur iš Husumerio vargonų rinkinio. Bacho bendraamžio kūrinys klausytojus sužavės virtuoziškais pasažais ir dinaminiais kontrastais. „Šis rinkinys man buvo tikras atradimas“, šypsodamasi pasakojo dr. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė. „Tai trečiasis šio rinkinio kūrinys, kurį vargonuosiu  šv. Jonų bažnyčioje, bet tikrai ne paskutinis. Nenusiraminsiu tol, kol nepagrosiu jo viso.“

Kaip pasakojo dr. Vidas Pinkevičius, programoje atliksiantis Bacho preliudą ir fugą a-moll, tai buvo pirmasis stambus Bacho veikalas, kurį jam teko groti vargonais. „Nuostabu po daugelio metų vėl prisiliesti prie šio kūrinio ir pajusti iš jo dvelkiančią melancholiją.“

Kaip ir daugelyje kitų koncertų, taip ir šiame nuskambės specialiai šiai progai dr. Vido Pinkevičiaus sukurta meditacija ukrainiečių liaudies dainos tema. „Kol tęsiasi šis brutalus karas, tol nevalia pamiršti didvyriškai kovojančios Ukrainos tautos.“

„Visada norėjau pagroti Brahmso preliudus ir fugas vargonams, tačiau dažniausiai pritrūkdavo laiko“, pasakojo Vidas Pinkevičius. „Pagaliau tai pavyko padaryti. Preliudas ir fuga a-moll yra dramatiškas ir novatoriškas Brahmso kūrinys, kuriame kompozitorius išmaniai panaudojo ypatingas ritmines vertes, kurias ankstesni muzikiniai traktatai fugose naudoti draudė.“

Kelionę po romantinės muzikos erdves pratęs trys Josefo Rheinbergerio pjesės iš Op.156. Klausytojus sužavės ne tik sodri ir tapybiška kompozitoriaus muzikinė kalba, bet ir romantiški pavadinimai. „Šių kūrinių atlikimas man teikia nepaprastą malonumą, kiekvieną kartą juos atliekant, vaizduotė piešia vis naujus paveikslus“, pasakojo Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė.

Romantika dvelks ir vargonų duetui sukurta švedų kompozitoriaus G. Mankelio fantazija Es-dur. Tai vienas iš paskutiniųjų šio kompozitoriaus kūrinių. Ypatingai gražiai išplėtota yra vidurinioji šios fantazijos dalis.

O koncertą pabaigs nuotaikingas valsas, sukurtas dr. Vido Pinkevičiaus, pagrįstas danų liaudies dainos „Per Nilen“ tema. Vasarą šis duetas sužavėjo Danijos klausytojus. Viliamės, kad jis patiks ir šio koncerto publikai.

Daugelyje šalių koncertuojantys vargonininkai, autoriai ir tinklaraštininkai dr. Vidas Pinkevičius ir dr. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė yra Vargonavimo paslapčių tinklaraščio, tinklalaidės ir mokymo svetainės, skirtos tūkstančiams vargonininkų iš 89 šalių, kūrėjai. Jie taip pat yra Vilniaus universiteto vargonininkai ir vadovauja universiteto vargonų studijai „Unda Maris„. Vargonų muzikos mylėtojams jie siūlo vargonų muzikos klausytis internetu savo kanaluose YouTube ir Spotify platformose.

Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje„ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą video ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: https://www.organduo.lt/lt

Įėjimas nemokamas.

PROGRAMA:

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875-1911)

Kantata De profundis, aranžuotė vargonų duetui, atl. A. ir V. Pinkevičiai

Christoph Wolfgang Druckenmüller (1687-1741)

Koncertas G-dur: Allegro-Adagio-Allegro, atl. A. Motūzaitė-Pinkevičienė

Dieterich Buxtehude (1637-1707)

„Komm, Heiliger Geist, Herre Gott“BuxWV 200

Johannas Sebastianas Bachas (1685-1750)

Preliudas ir fuga a-moll, BWV 578

Vidas Pinkevičius (1976)