Sidebar

vargonai copy

Per ilgą daugiau kaip 2000 metų muzikos instrumentų vystymosi istoriją vienas instrumentas niekada nenustoja kelti klausytojų susižavėjimo. Tai – vamzdiniai vargonai. Iš visų modernių instrumentų, vargonų istorija yra seniausia, o jų išlikęs repertuaras plačiausias, siekiantis beveik septynis šimtmečius.

Apie vargonus rašoma: „išmintingas, vienišas ir paslaptingas... Išmintingas, nes yra „sugėręs“ tūkstantmečių kultūrą. Vienišas, nes jo nėra su kuo palyginti. Paslaptingas, nes jo negalima pamatyti. Jį galima tik girdėti – ir štai tada jis atsiskleidžia.“ Žymus septynioliktojo amžiaus vokiečių mokslininkas ir muzikas Anthanasius Kircheris vargonus regėjo kaip Kosminės Harmonijos atspindį.

Įvairiose šalyse vargonai vystėsi skirtingai. Tam turėjo įtakos vietinės vargonavimo tradicijos, vyraujanti religija bei kaimyninių šalių tendencijos. Vargonų repertuaro raida yra neatskiriama nuo pačio instrumento vystymosi tendencijų, kurios kiekviename regione yra unikalios. 

Šių laikų vargonų konstrukcija yra labai įdomi. Vargonai turi ir manualinę ir pedalinę klaviatūras. Labai dažnai didesniuosiuose instrumentuose yra trys ar daugiau manualinių klaviatūrų. Norint, kad atsirastų garsas reikia ištraukti norimo registro traukę, kuri savo ruožtu viršuje esančioje oro dėžėje atidaro sklendę, leidžiančią orui patekti į to registro vamzdžių eilę. Bet tada vargonai dar neskamba. Vargonininkui paspaudus klavišą, mechaninių svirtelių ar elektrinių laidų pagalba atsidaro oro dėžėje po vamzdžiu esantis klapanas, kuris leidžia orui pakliūti į vamzdį. Taip atsiranda garsas, kuris tęsiasi tol, kol klavišas yra atleidžiamas.

Vilniaus Šv. Jonų bažnyčios vargonai, atkurti 2000 m., šiandien yra didžiausi Lietuvoje. Jais nuolat groja Vilniaus universiteto vargonininkai Vidas ir Aušra Pinkevičiai, taip pat yra koncertavę tokie garsūs vargonininkai, kaip Hans Davidsson (Švedija/JAV), William Porter (JAV), David Higgs (JAV), Ludger Lohmann (Vokietija), Hans Martin Corrinth (Vokietija), Guy Bovet (Šveicarija) ir kt.

Muzikinis gyvenimas VU šv. Jonų bažnyčioje yra labai aktyvus. Šeštadieniniuose ciklo "Muzikos valanda Vilniaus universiteto šv. Jonų bažnyčioje" vargonų, kamerinės ir chorinės muzikos koncertuose dalyvauja žymiausi Lietuvos atlikėjai ir kolektyvai.

Vilniaus universiteto bendruomenės nariai, norintys išmokti groti vargonais buriasi į Vargonų studiją „Unda Maris“.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos