2022-04-30 18:00
2022-04-30 19:00

Balandžio 30 d., 18 val. Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje skambės programa „Sudie, Gimtasis Sodžiau” arba Прощай, Село Ріднесеньке, skirta palaikyti už laisvę kovojančią Ukrainą. Koncerto programoje skambės dvi Gustafo Adolfo Mankellio fantazijos vargonų duetui, keturi Gustavo Merkelio trio vargonams solo, trys kompozicijos paremtos ukrainiečių liaudies dainų temomis vargonams solo. Atlikėjai - vargonininkai Aušra Motūzaitė - Pinkevičienė ir Vidas Pinkevičius.

PROGRAMOJE:

1. Gustaf Adolf Mankell (1812-1880) Fantazija c-moll vargonų duetui: Andante-Moderato-Fuga. Allegretto moderato
  1. Christoph Wolfgang Druckenmüller (1687-1741) Preliudas ir Čiakona D-dur atl. A. Motūzaitė-Pinkevičienė

2. Gustav Merkel (1827-1885) Keturi trio, Op. 39: Nr. 1 F-dur Nr. 2 G-dur, atl. A. Motūzaitė-Pinkevičienė Nr. 3 Fis-dur Nr. 4 E-dur, atl. V. Pinkevičius

3. Vidas Pinkevičius (1976) Maršas ukrainiečių šaulių dainos tema “Palinko lankoje raudonas putinas”, Op. 83 Ukrainiečių liaudies daina “Sudie, gimtasis sodžiau”, Op. 81 Ukrainiečių liaudies šokis “Jojo kazokas už Dunojaus”, Op. 93 Meditacija ukrainiečių dainos “Tėvynė” tema, Op. 84

4. Gustaf Adolf Mankell (1812-1880) Fantazija D-dur vargonų duetui: Allegro moderato-Andante con moto-Fugato. Allegro moderato

Pasak Aušros Motūzaitės-Pinkevičienės, jai didžiausią nusiraminimą šiuo metu teikia groti Christopho Wolfgango Druckenmüllerio Preliudą ir Čiakoną: “Šių metų didžiausias vargoninis atradimas man buvo Husumerio vargonų knyga. Šį rinkinį sudaro 17 ir 18 amžių šiaurės Vokietijos kompozitorių koncertai vargonams solo bei preliudai su čiakonomis. Šis rinkinys saugomas Kopenhagos karališkojoje bibliotekoje. Koncertui pasirinkau atlikti Christopho Wolfgango Druckenmüllerio Preliudą ir Čiakoną. Šis kūrinys įkūnija vieną iš esminių baroko laikotarpio muzikinių formų - čiakoną. Tai šokis paremtas pasikartojančia boso tema. Tuo pat metu rankose naudojamos pačios įvairiausios barokinės figūros, o viską vainikuoja nuostabi harmonija,” - pasakojo vargonininkė, kuri šiame koncerte taip pat atliks ir du Gustavo Merkelio trio op.39.

Anot V. Pinkevičiaus šio koncerto programoje jam didžiausią prasmę teikia kūriniai sukurti ukrainiečių liaudies muzikos temomis: “Prasidėjus karui buvo užvaldęs siaubas ir bejėgystė. Vėliau juos pakeitė noras veikti ir savo kūryba skleisti žinią apie Ukrainos tragediją, istoriją, bei ukrainiečių žmonių didvyriškumą. Pasirinkau kurti kūrinius ukrainiečių liaudies dainų temomis, nes jose radau įkūnytą visą Ukrainos tautos sunkų nueitą kelią. Taip pat radau nemažai panašumų su lietuvių folkloru, ypatingai tekstuose,” - pasakojo vargonininkas.

Daugelyje šalių koncertuojantys vargonininkai, autoriai ir tinklaraštininkai dr. Vidas Pinkevičius ir dr. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė yra Vargonavimo paslapčių tinklaraščio, tinklalaidės ir mokymo svetainės, skirtos tūkstančiams vargonininkų iš 89 šalių, kūrėjai. Jie taip pat yra Vilniaus universiteto vargonininkai ir vadovauja universiteto vargonų studijai „Unda Maris“. Per pandemiją vargonų muzikos mylėtojams jie siūlo vargonų muzikos klausytis internetu savo kanaluose YouTube ir Spotify platformose.

Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą video ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: http://www.organduo.lt/lt

Koncertas nemokamas, bet dalyvaujantiems rekomenduojama dėvėti nosį ir burną dengiančią kaukę.