Teisutis MakačinasŠį šeštadienį, spalio 10 d. 18 val. koncertų ciklas „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ vargoninės muzikos mylėtojus kviečia į koncertą, skirtą VU Šv. Jonų bažnyčios vargonų atstatymo 15 metų sukakčiai paminėti, kuriame dalyvaus VU vargonininkas dr. Vidas Pinkevičius.

Koncerto metu skambės specialiai šiems vargonams ir šiai progai sukurta kompozitoriaus Teisučio Makačino (g. 1938) Šventinės vargonų sonatos-simfonijos (2015) premjera.

Šiame renginyje V. Pinkevičius taip pat improvizuos muzikinę istoriją pagal šioje bažnyčioje virš vargonų esančios freskos motyvus. Freskoje vaizduojami Šv. Jono gyvenimo epizodai.

Kaip pasakojo vargonininkas, profesorius Makačinas buvo tas asmuo jo gyvenime, kuris jį pirmasis supažindino su vargonine improvizacija dar studijuojant Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, kuri jį tebelydi ir iki šiol.

„Sužinojęs, kad kompozitorius specialiai VU Šv. Jonų bažnyčios vargonams rašo naują stambios apimties kūrinį, labai apsidžiaugiau, kai jis pasiūlė man jį atlikti būtent čia,“ – prisiminė V. Pinkevičius.

T. Makačino vargonininės kūrybos stilius visada remdavosi į klasikinius principus ir derminį lietuvių liaudies muzikos koloritą, todėl būtent tie bruožai daro jo kompozicijas itin tinkančias didžiausiems Lietuvos vargonams.

Vidas Pinkevičius prie didžiausių pasaulio mechaninių vargonų2

„Mūsų muzikinių pokalbių metu jam papasakojau apie nepaprastą pusšeštos sekundės trunkantį aidą VU Šv. Jonų bažnyčioje, kurį kompozitorius nusprendė išnaudoti šio kūrinio skambesio efektui sustiprinti,“ – mintimis dalinosi vargonininkas.

Teisučio Makačino įnašas į Lietuvos vargonų kultūrą yra labai svarus – jis pirmasis iš Lietuvos kompozitorių sukūrė sonatą šiam instrumentui (1968).

“Šis T. Makačino naujausias opusas yra jau VI sonata. Be sonatų, iš kompozitoriaus plunksnos vargonams solo gimė 3 sąsiuviniai – Senasis, Lietuviškasis ir Armėniškasis.” – priminė V. Pinkevičius, kuris šiuo metu baigia rengti naujas visų T. Makačino vargoninių kūrinių redakcijas, pritaikytas groti būtent VU Šv. Jonų bažnyčios vargonų balsais.

Bilietus platina BILIETAI LT.

Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, šiemet 15 metų atstatymo sukaktį (2000-2015) švenčiančiais didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą video ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: http://www.vargonininkai.lt.

Daugiau informacijos:
Dr. Vidas Pinkevičius