Šv. Jonų bažnyčios vargonai

vargonai copyŠiandien Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje stovintys vargonai atkeliavo iš Polocko Jėzuitų bažnyčios. Pradžioje jie buvo daug mažesni. Manoma, kad jų autorius galėjęs būti garsus XVIII a. vargonų meistras iš Karaliaučiaus A.G.Casparini arba žymus Vilniaus vargonų mokyklos atstovas M.Jansonas. Vėliau meistrų T.Tiedemanno ir J.Radavičiaus praplėsti Šv. Jonų bažnyčios vargonai stebino amžininkus. Taip pat ir dabar, po daugelį metų trukusių rekonstrukcijos darbų, šie 3 manualų ir 64 registrų vargonai yra didžiausi Lietuvoje.

Šis instrumentas buvo rekonstruotas remiantis Casparini/Radavičiaus dispozicija ir yra labiausiai tinkamas atlikti XVIII a. - XIX a. I pusės vokiečių kompozitorių muziką. Nežiūrint to, juo puikiai skamba ir prancūzų ir kitų šalių kompozitorių kūriniai.

Muzikinis gyvenimas VU šv. Jonų bažnyčioje yra labai aktyvus. Šeštadieniniuose ciklo "Muzikos valanda Vilniaus universiteto šv. Jonų bažnyčioje" vargonų, kamerinės ir chorinės muzikos koncertuose dalyvauja žymiausi Lietuvos atlikėjai ir kolektyvai. Didžiausiais Lietuvos vargonais taip pat yra koncertavę tokie garsūs vargonininkai, kaip Hans Davidsson (Švedija/JAV), William Porter (JAV), David Higgs (JAV), Ludger Lohmann (Vokietija), Hans Martin Corrinth (Vokietija), Guy Bovet (Šveicarija) ir kt.

Šeštadieniniais Muzikos valandos koncertų ciklo vargonų muzikos koncertais 2008-2009 metais kartu su visu pasauliu šventėme Tarptautinius vargonų metus, minėjome ir Lietuvos vargonų 600 metų jubiliejų (1408-2008). Rengėme daug pažintinių ekskursijų vilniečiams ir miesto svečiams, ypatingai moksleiviams ir jaunimui.

2010 metais didžiausiems Lietuvoje VU Šv. Jonų bažnyčios vargonams sukako 10 metų (2000-2010). Pirmąkart šis didingas instrumentas oficialiai inauguruotas 2000 metų liepos mėn. iškilmingo koncerto, kuris vyko Tarptautinio vargonų meistrų bendrijos kongreso Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, proga. Šių vargonų dešimtmetį paminėjome J.S.Bacho muzikos koncertų ciklu bei vargonų kompozitorių jubiliatų projektu.


Ar jums patinka vargonai? Ar esate buvę vargonų viduje, kur telpa tūkstančiai mažų ir didelių vamzdžių? Ar matėte, kaip atrodo sudėtinga vargonų mechanika ir dar daug kitų nuostabių dalykų, kurie slepiasi už instrumento fasado? Atsisiųskite nemokamą video ekskursiją po didžiausius Lietuvos vargonus. Ekskursiją veda vargonininkas Vidas Pinkevičius. 

 

VARGONININKAI

Vidas Pinkevičius

Vidas PinkeviciusDr. Vidas Pinkevičius yra aktyvus vargoninės improvizacijos ir vargonų meno populiarintojas ir garsina šį instrumentą per įvairias paskaitas, seminarus, demonstracijas ir koncertus.

V.Pinkevičius baigė bakalauro ir magistro studijas Lietuvos Muzikos Akademijoje. Jis taip pat studijavo vargonų, improvizacijos ir klavesino klasėse pas prof. P.Ruiter-Feenstra Rytų Mičigano Universitete (JAV), kur įgijo humanitarinių mokslų magistro diplomą. 2006 metais baigė Nebraskos-Linkolno Universitetą (JAV) pas prof. Q.Faulkner ir G.Ritchie, įgijo Muzikos menų daktaro laipsnį ir apsigynė disertaciją apie improvizaciją Bacho stiliumi.

V.Pinkevičius laimėjo keletą prestižinių stipendijų ir konkursų, tarp jų Geriausio atlikėjo konkursą Rytų Michigano universitete (2002). Jis koncertavo įvairiose Europos šalyse ir JAV, tarp jų ir keletoje tarptautinių festivalių. V.Pinkevičius dalyvavo prestižiniuose meistriškumo kursuose Švedijoje, Austrijoje, Nyderlanduose, JAV ir kitose šalyse. Kaip solistas, grojo su svarbiausiais Lietuvos orkestrais. Kartu su žmona, dr. A.Motūzaite-Pinkevičiene, jis dažnai groja vargonų duetus. 2008 metais jis kartu su fleitininku Giedriumi Gelgotu įrašė pirmąją VU šv. Jonų bažnyčios vargonų ir fleitos muzikos kompaktinę plokštelę.

V.Pinkevičius yra Vilniaus universiteto vargonininkas, kartu su Aušra Motūzaite-Pinkevičiene vadovauja VU vargonų studijai "Unda Maris" ir dėsto Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokykloje.


 

Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė

Ausra Motuzaite Pinkeviciene Vargonininkė dr. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė yra istorinių atlikimo praktikų propaguotoja, o ypatinga domėjimosi sritis yra XVII a. Šiaurės Vokietijos vargonų meistrai ir J. S. Bachas. Ji baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją ir įgijo vargonų atlikėjo bakalauro ir magistro laipsnius. 2001-2003 m. studijavo Rytų Mičigano universitete (JAV), kur įgijo Humanitarinių mokslų magistro diplomą (prof. P.Ruiter-Feenstra klasė), o 2006 m. baigė Nebraskos-Linkolno universitetą (JAV), kur įgijo Muzikos menų daktaro laipsnį (prof. G.Ritchie ir Q.Faulkner klasės). Jos daktaro disertacijos tema buvo apie XVIII a. Karaliaučiaus vargonų meistrą A.G.Casparini ir jo vargonus.

A.Motūzaitė-Pinkevičienė laimėjo kelis prestižinius konkursus ir prizus, tarp jų Geriausio atlikėjo konkursą Rytų Mičigano universitete 2003 metais. Jos koncertinė veikla driekiasi per įvairias Europos šalis ir JAV, kur dalyvavo keliuose svarbiuose tarptautiniuose festivaliuose. Ji dalyvavo įvairiuose prestižiniuose vargonų meistriškumo kursuose ir akademijose Švedijoje, Nyderlanduose, JAV ir kitose šalyse. Kartu su vyru, V.Pinkevičiumi, vargonininkė dažnai koncertuoja vargonų duetu.

Šiuo metu A. Motūzaitė-Pinkevičienė dėsto Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje muzikos teorijos skyriuje, yra Vilniaus universiteto vargonininkė ir kartu su Vidu Pinkevičiumi vadovauja VU vargonų studijai "Unda Maris".