Folkloro ansamblis „Ratilio“

Ratilio4

"Ratilio" – jaunatviškas, puoselėjantis tradicinę kultūrą studentų folkloro ansamblis, kuriame sau vietą randa visi, neabejingi iš širdies dainuojamai senajai liaudiškai dainai, smagaus šokio sūkuriui bei tradicinio instrumento garsams.

1968 metais, kai būrelis Vilniaus universiteto studentų (daugiausia – lituanistų, save šmaikščiai vadinusių „piemenėlių choru“) atsiliepė į nedidelį Aldonos Ragevičienės skelbimą, susibūrė vienas seniausių Lietuvoje folkloro ansamblių, tai, kas ir šiandien dar vadinasi „Ratilio“ vardu. Penkerius metus vadovautas įkūrėjos, tuomet dar kelerius (1973-1977) – Laimos Burkšaitienės, tris dešimtmečius – Zitos Kelmickaitės, o nuo 2007 m. – Mildos Ričkutės, „Ratilio“ tapo galimybe viso universiteto studentams – gamtininkams, medikams, teisininkams, filologams, matematikams ir kitiems – augti ne tik savo srities specialistais, bet ir visapusiškai kultūriškai išprususiais žmonėmis.

2013-01-26 106

Dainų, šokių, ratelių ansamblio nariai mokosi ne tik iš tautosakos rinkinių. Folkloro tradiciją jie stengiasi perimti iš kaimo dainininkų, pasakų sekėjų, muzikantų, su kuriais bendrauja per kasmet vykstančias tautosakos rinkimo ekspedicijas.Ansamblyje skamba ir senieji lietuvių liaudies instrumentai – ragai, daudytės, skudučiai, diatoninės kanklės ir kt. Ypatingą vietą programose užima archajiškasis lietuvių folkloro žanras – sutartinės. Neapsieisi ir be kapelijos, kurioje – bandonijos, armonikos, smuikai, basedlė ir kiti smagūs instrumentai. Ratiliokai be šokių ir žaidimų – kaip daržas be tvoros. Jų moka apie 100, tad bepigu gimtadienius ar vestuves jais pagardinti. Atšoktos ne vienos ansambliečių vestuvės, kuriose viskas būta su tradiciniais papročiais, dainomis, šokiais ir net romansais.

2011-04-30 1472012-05-13 Kurtuvėnų dvaro svirnas

Per nemenką ansamblio istoriją koncertuota Latvijoje, Lenkijoje, Italijoje, Suomijoje, Rusijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Prancūzijoje, JAV, Kanadoje ir kt. 1980 m. buvo įrašyta ansamblio plokštelė „Lietuva – dainų kraštas“, 1987 m. – antroji ansamblio plokštelė, o 1990-aisiais – garsajuostė. Dviejų kompaktinių plokštelių rinktinė „Ratilio“ (2002) atspindi 35 metų ansamblio triūsą, o 2013 metais išleista dar viena dviguba rinktinė. Ansamblis įvertintas kaip geriausias jaunimo folkloro ansamblis 2010 metais ir apdovanotas „Aukso paukšte“.

 

Aplankykite ir susipažinkite su mumis artimiau: Ratilio.lt